terug naar startpagina
home | contacteer | feedback
share

Dak op nieuwe stadshal met tropisch hout van twijfelachtige herkomst

Voor de dakbedekking van de nieuwe stadshal op het Emile Braunplein heeft het Gentse stadsbestuur gekozen voor tropisch hout  zonder FSC- of PEFC-certificatie, labels  voor duurzaam bosbeheer. Dat heeft het Gents Milieufront (GMF) vernomen van het stadsbestuur. 

Als belangrijkste redenen noemt de milieudienst de tijdsdruk en een gebrek aan voldoende gecertificeerd hout bij de leverancier(s). Ook is geen enkele gecertificeerde houtsoort volledig conform de technische vereisten van het project, zo luidt het. Het stadsbestuur schermt wel met een CITES-label voor deze houtaankoop, een label  voor bedreigde planten- en diersoorten. Dat is tenminste al  iets, maar CITES biedt volgens GMF onvoldoende specifieke garanties voor duurzame bosbouw.

 

Dit project heeft een jarenlange voorbereiding en planning achter de rug. We mogen anno 2012 toch wel verwachten dat ook de aankoop van bouwmaterialen duurzaam en ethisch verantwoord gebeurt? GMF vindt ook dat het stadsbestuur de leverancier(s) van het hout officieel bekend moet maken.

De manier van redeneren op het stadhuis is onaanvaardbaar. De problemen rond illegale boskap en slecht beheerde bossen zijn bekend: milieuvervuiling, voor eeuwig verdwenen biotopen, voedseltekorten en inkomstenverlies voor de lokale bevolking, houtkaplicenties voor de hoogste bieder…  Ernstige en dikwijls levensbedreigende problemen voor mensen, fauna en flora in bosrijke gebieden in overal ter wereld.  Het soort problemen waar labels als FSC en PEFC iets aan willen doen. Waterdichte garanties bestaan natuurlijk niet, maar zonder de juiste certificaten is de herkomst van hout nauwelijks te controleren.

In de Samenwerkingsovereenkomst (die Gent met de Vlaamse Overheid heeft afgesloten) staat dat Gent voor al haar bouwprojecten gecertificeerd hout gaat gebruiken. Gent  vroeg  en kreeg een uitzondering van de Vlaamse overheid. Het resultaat is dat dit nieuwe gebouw in de schaduw van het stadhuis volgens GMF een heel erg zichtbaar symbool van een ondoordacht beleid is. En dit moet dan een ontmoetingsplaats voor de inwoners van Gent en omstreken worden?