Record: meer dan vijftienduizend fietsers rijden Gent in
21 mei 2026 at 1:34pmOp 21 mei 2026 organiseerde Gents MilieuFront voor de twaalfde keer een simultaantelling van fietspendelaars. 44 vrijwilligers telden tussen 7 en 9 uur ’s morgens langs 32 telpunten alle fietsers die het gebied binnen de stadsring in- en uitreden. Ze telden 15.498 fietsers richting centrum, een absoluut record.
In 2014, het eerste teljaar, telde GMF 9.072 stadinwaarts rijdende fietsers. ‘Op twaalf jaar tijd een stijging van meer dan 70 procent is fenomenaal,’ reageert Bouke Billiet van Gents MilieuFront. ‘Dat zoveel mensen kiezen voor de fiets is het prachtige resultaat van jarenlang volgehouden inspanningen van beleidsmakers.’
Het grootste aantal stadinwaarts rijdende fietsers zien we aan de Groendreef, daar telde GMF 1.675 fietsers. Het totale aantal fietsers in Gent ligt natuurlijk nog veel hoger dan het aantal dat de R40 kruist.

Volgehouden inspanningen
GMF-vrijwilligers telden in totaal, dus in- en uitgaand, 24.281 fietsers en bakfietsers. De jaarlijkse herhaling van deze fietsentelling laat toe om een trend te zien en die is onmiskenbaar: ‘Het aantal fietsers stijgt nog elk jaar,’ aldus Bouke Billiet. ‘Politici zien hier de bevestiging dat investeren in comfortabele en veilige fietsinfrastructuur loont. Het draagvlak om Gent verder uit te bouwen tot een wandel- en fietsstad is duidelijk zeer groot.’
En daarvoor zijn volgehouden inspanningen nodig.
Een pijnlijke vaststelling: na de fietstelling van 2025 kaartten we de mistoestanden aan in de Gandastraat. Een jaar later is de situatie in deze zeer druk gebruikte fietsstraat (798 fietsers richting centrum) nog altijd volstrekt onaanvaardbaar, met gevaarlijke maneuvers door vrachtwagens. Toch treedt de politie nog altijd niet op. Ook op andere werven ontbreekt het aan handhaving, zoals bij de chaos rond de tunnels van Gent Sint-Pieters. De innames van openbaar domein worden nauwelijks gecontroleerd en inbreuken amper beboet, leren we uit het meest recente Politiebulletin. Nochtans weet elke Gentse fietser dat je soms gevaarlijk moet laveren tussen werfauto’s en materiaal, met onduidelijke of afwezige omleidingen.
Veiligheid prioriteit
‘Veiligheid is uiteraard de absolute prioriteit,’ zegt Bouke Billiet. Het is dan ook de moeite waard om de rol van de politie wat nader te bekijken. Het Politiebulletin is bijzonder gedetailleerd en telt zeer veel rubrieken, tot en met het aantal gevonden nummerplaten. Toch zijn er geen cijfers beschikbaar voor autoparkeren op fietspaden, het inhalen in fietsstraten of het gevaarlijk inhalen van fietsers.
Wanneer verkeerslichten op gevaarlijke kruispunten het laten afweten, zien Gentse fietsers maar zelden politie, zelfs niet tijdens de schoolspitsuren. En dat is jammer, zegt Bouke Billiet, want: ‘De actieve betrokkenheid van de gewaardeerde Gentse flikken is absoluut noodzakelijk om van Gent een echt veilige fietsstad te maken.’
Gents MilieuFront vraagt burgemeester Mathias De Clercq daarom met aandrang om samen met de politie te werken aan de veiligheid van fietsers.
Bakfietsen
GMF telde in 2025 686 stadinwaarts rijdende bakfietsers. Dit jaar telden we er 726, een stijging met 6 procent op een jaar tijd dus. ‘Dat gaat enkel over bakfietsen. Ook het aantal longtails en andere buitenmaatse fietsen zit ongetwijfeld in de lift. Het blijft dus belangrijk om meer parkeerplaatsen voor buitenmaatse fietsen te voorzien.’

Telpunten en methode
De telling beslaat enkel fietsers die de ring oversteken. Het totale aantal fietsers in Gent is natuurlijk nog veel groter.
Deze telling is niet meer en niet minder dan een momentopname. Belangrijke factoren zoals weersomstandigheden, dag van de week, blokperiode enzovoort hebben een grote invloed op het totaal aantal fietsers. Dit jaar viel onze telling tijdens de lesvrije week van UGent. Bouke Billiet van Gents MilieuFront: ‘Dergelijke factoren neutraliseren we door telkens de tweede of derde donderdag van mei te tellen. Langs invalswegen met heel weinig fietsverkeer telden we niet; we telden op 32 van de in totaal 46 kruispunten.’
De volledige data-tabel vind je hier.